Kulak Hastalıkları

Kulak Zarı Tamiri (Timpanoplasti)

Kronik orta kulak problemlerinde uygulanan “Timpanoplasti” ameliyatı teknik olarak orta kulakta ve mastoid kemik içindeki iltihabın temizlenmesi ve kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması işlemidir.

Devamı

Kulak Zarına Tüp Takılması

Açarken problemin kronikleşmesi durumunda orta kulak mukozasında artan mukus salgı bezlerine bağlı olarak biriken sıvının kıvamı giderek koyulaşmaktadır (sekretuar otitis media).

Devamı

Kulak Kiri Temizlenmesi

Kulak kiri denilen şey aslında dış kulağın kendisi tarafından üretilen ve dış kulak yolunda normalde bir miktar bulunması gereken sarı renkli salgıdır.

Devamı

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları

Dış kulak yolunu döşeyen derinin infekte olup şişmesi ve kulak ağrısıyla karekterize bir hastalıktır. Ağrı zonklayıcı tarzdadır genelde ateş yoktur, akıntı olabilir, çoğunlukla tek taraflıdır, işitme kaybı görülebilir ancak en önemli belirtisi dış kulak yoluna bastırmakla ağrının çok şiddetli hale gelmesidir.

Devamı

Kulak Mantarı

Normal olarak dış kulak yolunda mantar sporları mevcuttur. Kulağa su kaçırılması, nem gibi faktörler sonucu üreme vasatı bulurlar. Özellikle deniz, havuz ve hamam tatilleri esnasında ve sonrasında sık görülür.

Devamı

Baş Dönmesi (Vertigo)

Gözlerimiz açıkken eşyaların hareket ettiği ya da gözleriniz kapalıyken kendimiz hareket ediyormuşuz gibi bir durumun olması baş dönmesi olarak isimlendirilir.

Devamı

Orta Kulakta Sıvı Toplanması

Orta kulakta yani kulak zarının arkasında sıvı birikmesiyle karakterize bir hastalıktır. Genellikle çocukluk döneminde görülmesine rağmen bazı geniz tümörlerinde ve kulak iltihapları sonrasında erişkinlerde de görülebilir. Hatta sıvı toplanması bazı hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Devamı

Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Hiç bir sesli uyaran yokken kulağımıza çeşitli seslerin gelmesidir. Bazen uğultu şeklinde tarif edilir, bazen tekrarlayan vuruşlar tarzındadır.

Devamı

Kulak Hastalığı Olanlarda Uçak Yolculuğu

Uçağa binenler bilir uçağın kalkışı ve inişi esnasında kulaklarımızda bir basınç hissi oluşur. Bunun sebebi östaki tüpünün (östaki tüpü orta kulaktan boğaza giden ve orta kulağı havalandıran borudur) ani basınç değişikliğine uyum sağlayamamasından kaynaklanmaktadır.

Devamı

Ani İşitme Kaybı

Normal günlük yaşantımıza devam ederken birden bire kulaklarımızdan birinde uğultu ve işitme kaybı oluşmuşsa bu durum ani işitme kaybı olabilir. Birçok işitme kaybı çeşidi vardır.

Devamı